Global Piyasalarda ECB Toplantısı ve Çin GSYH Datası

Yurtiçinde Ödemeler Dengesi İstatistikleri Raporunu Takip Edeceğiz

Yurtiçinde Sanayi Üretimi Açıklanıyor…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Nisan ayı Sanayi Üretimi verisi bir önceki aya göre % 30,4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 31,4 daralmıştı. Özellikle, yaşanan global virüs pandemisinin olumsuz etkilerinin Nisan ayında Sanayi Sektörü üzerinde negatif yansımaları görülüyor. Açıklanacak olan Mayıs ayı Sanayi Üretimi verisine dair piyasa beklentisi daralmanın devam edeceği fakat bir önceki aya göre sınırlı olacağı ve % 22,5 düzeyinde gerçekleşeceği yönünde şekilleniyor. (13 Temmuz)

Yurtiçinde Ödemeler Dengesi İstatistikleri Raporunu Takip Edeceğiz…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi Gelişmeleri Nisan ayı raporunda, Cari İşlemler Dengesi 5,062 milyar dolar açık verdiği kaydedilmişti. On iki aylık cari işlemler açığı ise 3,291 milyar dolar olmuştu. Açıklanacak olan Mayıs ayı Cari İşlemler Dengesi verisine dair piyasa beklentisi 4,0 milyar dolar açık olabileceği yönünde şekilleniyor. (13 Temmuz)

ECB’den Yeni Bir Hamle Gelecek Mi?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) planlı takvime göre yılın 5.toplantısını 16 Temmuz tarihinde gerçekleştirecek. Banka Yönetim Konseyi gerçekleştirdiği bir önceki toplantısında, piyasa beklentisine paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmemişti. Toplantı ardından yayımlanan karar metninde banka, Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nı (PEPP) 600 milyar Euro artırarak toplam büyüklüğünü 1,35 trilyon Euro’ya yükseltildiğini açıkladı. ECB Başkanı Christine Lagarde, gerçekleştirdiği basın toplantısında Euro Bölgesi ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde sert bir daralmanın olabileceğini ve bölge ekonomisinin 2020 yılında % 8,7 daralabileceğini öngördüklerini ifade etti. Banka’nın gerçekleştireceği toplantısında dair piyasa beklentisi, faiz oranlarında değişikliğe gidilmeyeceği yönünde şekillenirken, banka tarafından yeni bir adım atılıp/atılmayacağı ise merak konusu. (16 Temmuz)

Küresel Piyasalar Çin’den açıklanacak datalara kilitlendi…

2020 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 9,8 ve bir önceki yılın eş dönemine göre % 6,8 daralan Çin ekonomisi için yılın 2.çeyrek büyüme verisi açıklanıyor. Piyasa beklentisi Çin ekonomisinde yılın ikinci çeyreğinde toparlanmanın olabileceği yönünde şekilleniyor. Çin ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 10,4 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre % 2,5 büyüyeceği yönünde tahmin ediliyor. Büyüme datası ile birlikte açıklanacak olan Sanayi Üretimi verisine dair piyasa beklentisi Haziran ayında yıllık bazda bir önceki döneme göre sınırlıda olsa toparlanmanın devam edeceği tahmin ediliyor.

  • ABD'de devam eden Halk Bankası davasında savunma avukatlarının reddihakim başvurusu yapacağı haberleri basında yer aldı. (14 Temmuz)
  • Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Fransa'nın talebi üzerine Türkiye hakkındaki yaptırımları ağırlaştırma konusunu görüşmek üzere 13 Temmuz'da toplanacağı açıklandı. (13 Temmuz) (Kaynak: Euronews)
  • Yurtiçi Piyasalar “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolasıyla kapalı olacak. (15 Temmuz)

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Okunma