Garanti Bankası 3Ç20 sonuçları

Garanti Banaksı üçüncü çeyrekte beklentilerin hafif üzerinde TL 1.896mn solo net kar açıkladı.

Gerçekleşen ve Tahminler

Garanti Banaksı üçüncü çeyrekte beklentilerin hafif üzerinde TL 1.896mn solo net kar açıkladı. Garanti bankası 3Ç20’de TL 1,896mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı bizim beklentimiz olan TL 1.779mn ve piyasa ortalama beklentisi olan TL 1,742mn’un hafif üzerinde. Bankanın yıllıklandırılmış öz kaynak karlılığı çeyrek bazında150 baz puan artarak %12.8 olarak gerçekleşti. Ancak bankanın ikinci çeyrekte TL 1,23 milyar tutarında bir miktarı serbest karşılık gideri olarak yazdığı unutulmamalı. Bankanın toplam serbest karşılık portföyü ise TL 4.33 milyara ulaşmış durumda. Karşılık öncesi faaliyet gelirlerinde güçlü seyir devam ediyor. Bu kalem yıllık bazda %41 büyüyerek aslında bankanın muhafazakâr biçimde karşılık ayırmasına olanak tanıyor. Tahminimiz ile gerçekleşme arasındaki farkın ana faaliyet gelirlerindeki güçlü seyirden kaynaklandığını ve bunun olumlu bir nokta olduğunu kaydedelim. Yükselen faizler nedeniyle fonlama maliyetlerinin baskısıyla marjlar çeyrekte 30 baz puan gerilerken, yine de yıllık bazda 50 baz yüksek seyretmeye devam ediyor. Ayrıca ikinci çeyrekte gerileyen net ücret ve komisyon gelirleri bu çeyrekte %19 oranında yükselişe geçerek karlılığa olumlu katkıda bulundu. Banka ikinci çeyrek sonunda açıkladığı 2020 yılı revize hedeflerini koruyor. Burada yıllık 50 baz marj artış hedefini biraz iddialı bulurken, ücret ve komisyon gelirleri ile karşılık gider hedeflerinin daha iyisinin yapılacağını öngörmekteyiz.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Marjlarda çeyreklik düşüşe rağmen yıllık güçlü seyir korunuyor. Bankanın çeyrek bazında swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı 32 baz puan gerilerken yıllık bazda 50 baz puan yukarıda kalmaya devam ediyor. Bnakanın yüksek vadesiz mevduat tabanı ile yoğun mevduat dışı alternatif fonlama kanallarını kullanımı marjlar için bir kalkan sağlıyor. Yine de çekirdek marjın son çeyrekte daralması kaçınılmaz gözüküyor. Burada bankanın TÜFEX portföyünün son çeyrekte yeniden değerlenecek olması en az TL 500mn ek geir yazılacak olması marjları korumak açısından çok olumlu bir gelişme. Bankanın sene sonundaki net faiz marjının yıllık bazda en az 30 baz puan yukarıda olmasını bekliyoruz.

Bankanın muhafazakâr karşılık yazma politikası devam ediyor.

Net takibe atılan krediler düzenlemeler nedeniyle negatif olarak devam ederken, karşılık giderlerinde ise yüksek seyir devam ediyor. Banka salgının etkisiyle mevcut tüm kredi sınıflarında karşılık oranlarını arttırmaya devam etti. Bankanın kur etkisi hariç risk maliyeti tahsilatlar sonrası üçüncü çeyrekte 133 baz puan seviyesinde gerçekleşirken, bunun hemen hemen tamamı mevcut gruplardaki kredileri için karşılık oranlarının arttırılması nedeniyle oldu. Bankanın ilk dokuz aylık risk maliyeti rakamı ise 233 baz puan olarak gerçekleşti. Garanti tüm yıl için 300 baz puanın altında bir net risk maliyeti öngörüyor ki bu seviye bizim tahminlerimizle uyumlu. Banka ayrıca çeyrekte TL 1.23 milyar serbest karşılık ayırdı.2020’de ayrılan serbest karşılık toplamı TL 4.33 milyara ulaşmış oldu. Ötelenen yaklaşık TL38 milyarlık kredinin ilk geri ödemeleri oldukça güçlü ve bu portföyden takibe dönüşme ihtimali bu aşamada düşük gözüküyor. Ayrıca bankanın son derece güvenli alanlarda ve teminat yapısını gözeterek kredilerini büyütmesi ayrıca son derece muhafazakâr biçimde karşılıklarını ayırması aktif kalitenin korunma ihtimalini güçlendirici faktörler.

İkinci çeyrekteki düşüşten sonra ücret ve komisyon geliri

3Ç’de kuvvetli arttı. Bankanın gelir yapısında önemli bir yeri olan ücret ve komisyon gelirleri düzenlemeler ve COVİD-19 etkisiyle ikinci çeyrekte oldukça olumsuz etkilenmişti ancak ekonomideki göreceli toparlanma ile bu kalemin çeyrekte %19 artış göstermesi oldukça olumlu. Bankanın tüm yıl için yüksek haneli daralma hedefinin çok muhafazakâr olduğunu ve sene sonu gerçekleşmenin daha kuvvetli olacağını düşünüyoruz.

Değerleme üzerindeki etki ve görünüm Sonuçlara piyasa tepkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz..

Tahminlerin üzerinde gerçekleşen kar rakamının asıl kaynağı beklentimize göre daha iyi gelişme gösteren ana faaliyet gelir unsurları. Bankanın kuvvetli karlılık nedeniyle sene sonuna kadar pandemi ile ilgili tüm riskler için karşılıklarını ayıracağını da belirtmesi ileri dönem karlılığı için oldukça önemli. Kuvvetli gelen üçüncü çeyrek karına piyasa tepkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz.

Kaynak İş Yatırım / Dr Bülent Şengönül
Hibya Haber Ajansı

Okunma